KOMIKSY INTERAKTYWNE


CHARYZMATYCZKA

Działalność szpiegowska Krystyny Skarbek

Krystyna Skarbek już za życia stała się legendą. Nadludzką odwagą, pomysłowością, determinacją w walce i „lekkim” spojrzeniem na życie fascynowała ówczesny świat służb specjalnych. Nazywana była najlepszym szpiegiem II wojny światowej. Obdarzona niezwykłym temperamentem, prezentowała prowokującą postawę. Jej ponury koniec do dziś wzbudza kontrowersje. Dość rzec, że po śmierci agentki z jednej strony jej byli kochankowie, z drugiej zaś machina brytyjskiego wywiadu zawarli pakt milczenia. Milczenia na wiele lat. Brytyjski rząd odznaczył ją najwyższymi medalami i porzucił, dla Francuzów stała się wzorem oporu, Izraelczycy zaliczają ją do grona swoich najodważniejszych żołnierzy w historii. I choć Polacy w pewnym momencie zrobili z niej zdrajczynię, to ona od początku do końca czuła się Polką i dla Polski walczyła.

Artykuły w bazie wiedzy:

Skarbek

Skarbek - ciąg dalszy

Skarbek (cd.)

PRZEJDŹ DO GRY SZEPTÓW:
ŚCIĄGNIJ DARMOWĄ APLIKACJĘ:

ABSOLUTE PIN

Zorganizowanie w 1941 roku ucieczki z Hiszpanii byłego króla rumuńskiego Karola

Półwysep Iberyjski w 1940 roku. Rzeczywistość niepewnych sojuszy, zmian układów, tajemniczych transakcji i spiskujących siatek wywiadowczych. Opowieść o fascynującej ucieczce króla rumuńskiego Karola w 1941 roku z hitlerowskiej Hiszpanii do neutralnej Portugalii. Zorganizowana i przeprowadzona przez kolejnego asa polskiego wywiadu majora rezerwy Zdzisława Żórawskiego pracującego dla wywiadu brytyjskiego.

Artykuły w bazie wiedzy:

Ucieczka króla Rumunii do Hiszpanii

PRZEJDŹ DO GRY SZEPTÓW:
ŚCIĄGNIJ DARMOWĄ APLIKACJĘ:

WRÓG NR 1

Działalność szpiegowska Jerzego Iwanowa-Szajnowicza

Prawdopodobnie najskuteczniejszy jednoosobowy sabotażysta w całym okresie II wojny światowej. W ciągu jednego roku na terenie okupowanej przez hitlerowców Grecji dokonał nieprawdopodobnych zniszczeń w siłach Osi. Zniszczeń na skalę hollywoodzkich fikcyjnych opowieści o superbohaterach. Jeden człowiek.

PRZEJDŹ DO GRY SZEPTÓW:
ŚCIĄGNIJ DARMOWĄ APLIKACJĘ:

Bitwa o wunderwaffe

Udział Polaków w przechwyceniu planów broni V-1 i V-2

Rakiety V2 o zasięgu prawie 400 kilometrów były jednymi z pierwszych w historii rakietowymi pociskami balistycznymi. Niemcy bombardowali nimi miasta brytyjskie, a w 1944 roku także między innymi Paryż, Brukselę i Antwerpię. W sumie odpalili około 5500 rakiet - aż, ale i dzięki Polakom tylko. Produkcję rakiet Niemcy uruchomili w 1943 roku w Peenemunde niedaleko Świnoujścia. Już lutym 1943 roku polski wywiad Armii Krajowej namierzył ich tajne zakłady zbrojeniowe. Po zniszczeniu ośrodka przez aliantów Niemcy przenieśli produkcję w głąb Rzeszy. Kluczem do "rozbrojenia" Niemców było zdobycie całego pocisku V2 i dostarczenie go naukowcom brytyjskim w celu przygotowania się do obrony. Była to jedna z najbardziej brawurowych akcji Armii Krajowej. Polski wywiad zdobył niewybuch rakiety V2. Podczas operacji „Most III" przetransportowano części pocisku z okupowanej Polski do Londynu. Wydarcie Niemcom ich "tajemnicy" przez polski wywiad i przekazane jej Anglikom było jednym z największych wyczynów II wojny, a o uczestnikach akcji mówiono, że „ocalili Londyn”.

Artykuły w bazie wiedzy:

Polski wywiad i broń „V”

PRZEJDŹ DO GRY SZEPTÓW:
ŚCIĄGNIJ DARMOWĄ APLIKACJĘ:

WYGRAM WAM TĘ WOJNĘ

Działalność „AFR” kierowanej przez Mieczysława Zygfryda Słowikowskiego

„Wygram wam tę wojnę” to historia polskiego oficera Mieczysława Słowikowskiego, twórcy siatki szpiegowskiej w Afryce Północnej, której działalność zmieniła losy II wojny światowej. Ten niepozorny szpieg przez okres półtora roku dostarczał informacji wywiadowi brytyjskiemu, informacji kompletnych i wystarczających do udanego desantu aliantów na Czarnym Lądzie w 1942 roku. To Słowikowski był wzorem bohatera filmu "Casablanca", którego zagrał sam Humphrey Bogart.

Artykuły w bazie wiedzy:

Słowikowski

Słowikowski - ciąg dalszy

PRZEJDŹ DO GRY SZEPTÓW:
ŚCIĄGNIJ DARMOWĄ APLIKACJĘ:

POTRÓJNY AGENT

Dokonania podwójnego agenta „Brutusa” Romana Czerniawskiego

- No i jak panie kapitanie? Rozważył pan naszą propozycję?
Mężczyzna siedzący na pryczy powoli podniósł głowę i spojrzał na niemieckiego oficera. - Zgadzam się.
- My dotrzymamy naszej części umowy… – odparł z zadowoleniem pułkownik.
Historia potrójnego agenta „Brutusa”, który zwodził swoich hitlerowskich mocodawców aż do lat siedemdziesiątych… Alianci zawdzięczali mu wiele, ale nade wszystko początek końca wojny – udane lądowanie w Normandii w 1944 roku.

Artykuły w bazie wiedzy:

Roman Czerniawski (BRUTUS)

PRZEJDŹ DO GRY SZEPTÓW:
ŚCIĄGNIJ DARMOWĄ APLIKACJĘ:

SKRADZIONE ZASŁUGI

Polski wkład w złamanie szyfru Enigmy

W lipcu 1939 roku przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Francji odwiedzili polski ośrodek wywiadu w Pyrach pod Warszawą. Tam Rejewski, Zygalski i Różycki przedstawili rezultaty swoich prac. Prezentacja obejmowała złamanie na żywo świeżo otrzymanej niemieckiej depeszy. Obie delegacje dostały kopie całej dokumentacji oraz samej Enigmy. Brytyjczycy udawali obojętność. Francuzi byli oburzeni, że nie powiedzieliśmy im tego wcześniej. Historycy szacując wpływ złamania szyfru "Enigmy” na losy wojny twierdzą, że wyczyn trójki młodych deszyfrantów skrócił wojnę o około 3 lata. Jeden rok wojny kosztował świat ok. 10 mln istnień ludzkich zatem rozszyfrowanie "Enigmy” przyczyniło się do ocalenia około 30 milionów osób. Historię piszą zwycięzcy. Nie tylko nie uznali za stosowne pamiętać o wkładzie Polaków w rozszyfrowanie Enigmy, ale starali się zrobić wszystko, by prawda ta nie wyszła na jaw.

PRZEJDŹ DO GRY SZEPTÓW:
ŚCIĄGNIJ DARMOWĄ APLIKACJĘ:

EFEKT MOTYLA

Sukcesy „Muszkieterów” - polskiej organizacji konspiracyjnej o charakterze wywiadowczym, współpracującej z SIS

Niezwykle tajna i wpływowa organizacja konspiracyjna, założona niedługo po zdobyciu Warszawy przez Niemców, przez charyzmatycznego inżyniera Stefana Witkowskiego. Jej członkami byli arystokraci, inżynierowie, byli oficerowie Wojska Polskiego. W krótkim czasie rozwinęła niezmiernie sprawną i sięgającą daleko w głąb Niemiec siatkę wywiadowczą. Nieprawdopodobne, często nieweryfikowalne już historie. Ślady po Muszkieterach jeszcze wiele lat po wojnie starannie usuwano, a członkowie organizacji - jeśli chcieli żyć - musieli zachować milczenie.

PRZEJDŹ DO GRY SZEPTÓW:
ŚCIĄGNIJ DARMOWĄ APLIKACJĘ: