Powrót do bazy wiedzy

9.Operacje Sturmwind.

Lubelszczyzna z dużymi kompleksami leśnymi w postaci Lasów Lipskich i Lasów Janowskich stanowiła silny ośrodek ruchu partyzanckiego. Znajdowały się tutaj oddziały zarówno wierne Rządowi na Uchodźstwie, jednostki Armii Ludowej (AL), jak i oddziały partyzantki sowieckiej. Ich działania na wiosnę 1944 r. nasiliły się na tyle, że spowodowały niemiecki odwet wymierzony w ludność cywilną. To z kolei wymusiło odwet partyzantów, na który Niemcy odpowiedzieli dużą (bo grupującą ok. 25 tys. ludzi wspieranych przez lotnictwo) operacją przecipartyzancką o kryptonimie „Sturmwind I”. Wzięły w niej udział nawet tak egzotyczne (i okrutne) jednostki jak będący w służbie niemieckiej Kałmucki Korpus Kawalerii.
Połączone oddziały partyzanckie zostały okrążone przez Niemców na Porytowym Wzgórzu, gdzie 14 czerwca 1944 r. stoczyły zaciekły bój, po którym udało im się przebić do Puszczy Solskiej.
W pościgu za nimi Niemcy rozpoczęli kolejną operację oznaczą kryptonimem „Sturmwind II”. Okrążyli oni tereny Puszczy Solskiej i rozpoczęli stopniowe zaciskanie pierścienia wokół znajdujących się w środku partyzantów. Oddziałom AL i partyzantom radzieckim udało się wyrwać z okrążenia, zaś dowódca AK mjr Edward Markiewicz (pseud. „Kalina”) nakazał cofnięcie się w głąb puszczy, uważając, że Niemcy nie będą chcieli wchodzić tak głęboko w tereny leśne. Niestety pomylił się, zaś cofające się oddziały AK i Batalionów Chłopskich (wraz z uciekającą wraz z nimi ludnością cywilną) znalazły się w pułapce. Mjr „Kalina” w obliczu nieuchronnej klęski popełnił samobójstwo, zaś samo zgrupowanie zostało rozbite w czasie próby przebicia się niemieckiego okrążenia w bitwie pod Osuchami. Wziętych do niewoli partyzantów Niemcy częściowo wymordowali na miejscu, część wywieźli do obozów koncentracyjnych.
Sturmwind I i II:
http://www.dws-xip.pl/PW/bitwy/pw93.html


Bitwa na Porytowym Wzgórzu:
http://www.bilgorajska.pl/aktualnosc,367,0,0,0,Najwieksza-najkrwawsza-bitwa-partyzancka.html


Sturmwind II:
http://www.nowastrategia.org.pl/operacja-sturmwind-ii-czerwiec-1944-r/