Powrót do bazy wiedzy

11.9 Początek ofensywy w Ardenach (bitwa o Ardeny) (16 grudnia).
(Pierwszy etap bitwy o Ardeny)
Niemcy dla planowanej operacji używali kryptonimu „Straż nad Renem” (aby oszukać aliancki wywiad). Początkowo Niemcy planowali użyć podczas ofensywy w Ardenach 45 dywizji. Ostatecznie jednak 16 grudnia uderzyło na aliantów 30 dywizji ( w tym 12 pancernych). Na północnym odcinku ofensywy w Ardenach atakowała 6 Armia Pancerna SS. Odcinkiem dowodził generał Josef Dietrich. Celem ataku było dotarcie do Liege w Belgii. W środkowym sektorze atakowała 5 Armia Pancerna. Odcinkiem dowodził generał Hasso von Manteuffel. 5 Armia miała wyznaczone zadanie opanowania belgijskich miast St. Vith i Bastogne. Na południowym odcinku atakowała 7 Armia Pancerna. Odcinkiem dowodził generał Erich Brandenberger. Celem 7 Armii było opanowanie Luksemburga. Przez pierwsze kilka dni ofensywy Niemcy posuwali się do przodu. Największe sukcesy odnosiły oddziały uderzające na środkowym odcinku ardeńskiej ofensywy. Oddziały niemieckie wdarły się na odległość 50-60 km w terytorium zajęte przez Amerykanów. Generał von Manteuffel i dowodzona przez niego 5 Armia Pancerna dotarła do Bastogne i St. Vith. Żołnierze von Manteuffla wzięli do niewoli prawie 6 tysięcy żołnierzy amerykańskich. Najbardziej znaczącą bitwą podczas pierwszego etapu ofensywy w Ardenach było oblężenie Bastogne. Od 21 do 26 grudnia oddziały generała Heinricha von Lüttwitza próbowały bezskutecznie zdobyć Bastogne. 26 grudnia do miasta dotarły pierwsze jednostki z armii generała Pattona. Miedzy 24 a 26 grudnia ofensywa niemiecka straciła impet i zatrzymała się. Amerykanie ruszyli do kontrofensywy.


(Drugi etap bitwy o Ardeny)
Kilka dni później Niemcy przeprowadzili mocny kontruderzenie na dwóch kierunkach. 1 stycznia Luftwaffe wykonało nalot na lotniska alianckie w Holandii i Belgii. Mimo sukcesu operacji Luftwaffe straciło tak dużo samolotów, że już do końca wojny przestało być zagrożeniem dla aliantów. Tego samego dnia nastąpiło też drugie uderzenie – żołnierze 1 Armii i 19 Armii zaatakowali aliantów w Alzacji. 3 grudnia ruszył amerykański atak mający na celu okrążenie niemieckich wojsk w okolicach. Oddziały miały zamknąć okrążenie w okolicach miasta Houffalize.


(Trzeci etap bitwy o Ardeny)
7 stycznia Adolf Hitler rozkazał wycofać się wszystkim oddziałom. Ostatecznie 15 stycznia skończyła się ofensywa Wehrmachtu. Oddziały niemieckie wróciły na dobrze umocnione fortyfikacje Linii Zygfryda. Przeciwnicy odnieśli bardzo znaczące straty. Niemcy odnotowali od 60 do 140 tysięcy zabitych i zaginionych. Amerykanie zarejestrowali od 70 do 80 tysięcy zabitych i zaginionych.