Powrót do bazy wiedzy

5.Skarbek (cd.).
( www.graszeptow.pl/komiksy )
Rok 1944r. był dla Krystyny Skarbek niezwykle aktywny. W lipcu 1944 r. została zrzucona na Płaskowyżu Vercors. Doszło tam do utworzenia dużego zgromadzenia partyzanckiego, zasilanego zrzutami broni i zaopatrzenia z Anglii. W czerwcu 1944 roku, realizując plan „Montagnard” dowództwo partyzantów ogłosiło powstanie Republiki Vercors, pierwszego wolnego skrawka Francji. Niemcy błyskawicznie zareagowali, przerzucając na zajęte tereny 8-10 tys. ludzi, w tym ochotników z jednostek z Europy Wschodniej, ponadto na lotnisko Vassieux dokonano desantu szybowcowego oddziałów elitarnej jednostki „Brandenburg”. Pod koniec lipca Niemcy byli bliscy opanowania całego terenu Vercors.
Pomimo tego, współpracując z agentem brytyjskim Francisem Cammaertsem działała jako łącznik pomiędzy kolejnymi zgrupowaniami partyzanckimi, nierzadko przekraczając granicę włoską. Kiedy przebywała na jednej z takich misji Cammaertsa i dwóch jego współpracowników aresztowało Gestapo.
Po powrocie Krystyna Skarbek uwolniła swojego szefa w iście filmowym stylu. Udało jej się przekonać lokalnych oficerów Gestapo, że jest siostrzenicą marsz. Montgomery’ego i tylko ona może im zagwarantować nietykalność, w przypadku zajęcia przez aliantów Francji, w zamian za uwolnienie zatrzymanych. Oczywiście propozycję poparto solidną łapówką.
Na początku września 1944 r. Krystyna Skarbek znalazła się w Londynie. Prosiła o przerzucenie jej do walczącej Warszawy, jednak jej prośbie odmówiono. W zamian za to wysyłano ją (w nieznanych nam dzisiaj celach) do Włoch i do Kairu. Ponoć w grudniu 1944 r. próbowała odlecieć z brytyjską misją wojskową, która miała zostać zrzucona do Polski, jednak w ostatniej chwili jej przydział anulowano.Komiks